| Brand | Epson |
| Standard Frequency | 32.768kHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Load Capacitance | 12.5pF |
| Package Type | FC-12M |
| Number of Pins | 2 |
| Length | 2.05mm |
| Width | 1.2mm |
| Height | 0.6mm |
| Dimensions< /strong> | 2.05 x 1.2 x 0.6mm |
| Frequency Tolerance | ±30ppm |
| Series Resistance | 65 → 90kΩ |
| Maximum Operation Temperature | 85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
You can search for a different product using the form below.