| Brand | Loctite |
| Trade Name | Loctite 270 |
| Application | Threading |
| Threading Strength | High |
| Hardening Time | 24 hr |
| Anaerobic | Yes |
| < strong>Color | Green |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 250 ml |
| Maximum Operating Temperature | +180°C | tr>
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range< /strong> | -55 → +180°C |
| Chemical Composition | Methacrylate |
| Other Features | Anaerobic |
| Origin | IE |
You can search for a different product using the form below.