| Brand | Epson |
| Standard Frequency | 32.768kHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Load Capacitance | 12.5pF |
| Package Type | SMD |
| Number of Pins | 4 |
| Length | 8mm |
| Width | 3.2mm |
| Height | 2.38mm |
| Dimensions | 8 x 3.2 x 2.38mm |
| Frequency Tolerance | ±20ppm |
| Series Resistance | 50kΩ |
| Maximum Operating Temperature | 85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
You can search for a different product using the form below.