| Brand | Loctite |
| Trade Name | Loctite 262 |
| Application | Threading |
| Anaerobic | Yes |
| Color | Red |
| Product Form | Liquid |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +150°C |
| Chemical Composition | Methacrylate |
| Other Properties | Anaerobic |
| Origin | IE |
You can search for a different product using the form below.