| Brand | HellermannTyton |
| Length | 100mm |
| Width | 2.5mm |
| Color | Blue |
| Material | Metal Detectable Polypropylene (PPMP) |
| Type | Non-Releasable |
| Quantity | 100 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +115°C |
| Fire Behavior | Self-Extinguishing |
| Tensile Strength | 85N |
| Series | MCT |
| Maximum Bunch Diameter | 22mm |
| Origin | GB |
You can search for a different product using the form below.