| Brand | HellermannTyton |
| Thread Size | M40 |
| Maximum Cable Diameter | 27.9mm |
| Material | PP |
| Color | Gray |
| Series | FG |
| IP Value | IP54 |
| Including Lock Nut | No |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -35°C |
| Standards Met | UL 94 V-2 |
| Operating Temperature Range | -35 → +80 °C |
| Origin | DE |
You can search for a different product using the form below.