| Brand | HellermannTyton |
| Nominal Diameter | 29mm |
| Material | Plastic |
| Conductor Type | Flexible |
| Outer Diameter | 34.5mm |
| Color | Black |
| Inner Diameter | 29mm |
| Length | 25m |
| Coating Material | Uncoated |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Series | IWS |
| Minimum Bending Radius | 65 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Standards Met | FMVSS 302, UL 94 |
| Origin | DE |
You can search for a different product using the form below.