| Brand | Loctite |
| Trade Name | Loctite 2400 |
| Application | Threading |
| Material Compatibility | Metal |
| Threading Strength | Medium |
| Hardening Time | 24 hours |
| Anaerobic | Yes |
| Color | Blue |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Odor | Characteristic |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Other Properties | Anaerobic |
| Viscosity Description | Medium Viscosity |
| Hardening Time | 10min |
| Operating Temperature Range | -55 → + 150°C |
| Viscosity Measurement | 1300 → 3000mPa/s |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |
| Origin | IE |
You can search for a different product using the form below.