| Brand | HellermannTyton |
| Type | Flat Cable Sleeve |
| Inside Diameter Primary | 36mm |
| Inside Diameter (Primary) | 36mm |
| Inside Diameter Secondary | 36mm |
| Inner Diameter (secondary) | 36mm |
| Adhesive Lined Part | No |
| Material | Liquid Resistant Elastomer |
| Number of Cable Ends | 1 |
| Shrinkage Temperature | +135°C |
| Color | Black |
| Minimum Operating Temperature | -75°C |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Shrunk Diameter Primary | 22.5mm |
| Contracted Diameter (Primary) | 22.5mm |
| Shrunk Diameter Secondary | 8.5mm |
| Shrunk Diameter (Secondary) | 8.5mm |
| Origin | GB |
You can search for a different product using the form below.