| Brand | HellermannTyton |
| Type | Cable Boot |
| Inside Diameter Primary | 16.5mm |
| Inside Diameter Secondary | 16.5mm |
| Material | Liquid Resistant Elastomer |
| Number of Cable Ends | 1 |
| Shrinkage Temperature | +135°C |
| Color | Black |
| Minimum Operating Temperature | -75°C |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Shrunk Diameter Primary | 7.9mm |
| Shrunk Diameter Secondary | 2.5mm |
| Origin | GB |
You can search for a different product using the form below.