| Brand | HellermannTyton |
| Type | Cable Boot |
| Inside Diameter Primary | 31mm |
| Inside Diameter Secondary | 31mm |
| Adhesive Lined Part | Yes |
| Material | Liquid Resistant Elastomer |
| Number of Cable Ends | 1 |
| Shrink Temperature | + 135°C |
| Color | Black |
| Minimum Operating Temperature | -75°C |
| Maximum Operating Temperature | + 150°C |
| Shrunk Diameter Primary | 18mm |
| < strong>Shrunk Diameter Secondary | 7mm |
| Origin | GB |
You can search for a different product using the form below.