| Brand | HellermannTyton |
| Fastening Method | Slide Installation |
| Indicator | M |
| Minimum Cable Diameter | 1mm |
| Maximum Cable Diameter | 3mm |
| Color | Black on White |
| Length | 3.5mm |
| Quantity | 1000 |
| Printable | No |
| Material | PVC |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Fire Behavior | Self-Extinguishing |
| Cable Diameter Range | 1 → 3mm | tr>
| Series | HGDC |
| Operating Temperature Range | -65 → +105°C |
| Standards Met | BS-2782-540B, BS6746C, IEC 757, UL 224 |
| Origin | GB |
You can search for a different product using the form below.