| Brand | HellermannTyton |
| Fastening Method | Slide Installation |
| Indicator | C |
| Minimum Cable Diameter | 1.7mm |
| Maximum Cable Diameter | 3.6mm |
| Color | Black on Yellow |
| Length | 4mm |
| Quantity | 500 |
| Printable | No |
| Material | PVC |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Fire Behavior | Self-Extinguishing |
| Series | Ovalgrip |
| Cable Diameter Range | 1.7 → 3.6mm |
| Operating Temperature Range | -65 → +105°C |
| Standards Met | BS-2782-540B, BS-6746C, IEC 304, IEC 757, UL263 |
You can search for a different product using the form below.