| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | RF Bipolar Transistors |
| RoHS: | Details |
| Series: | BFP182 |
| Transistor Type: | Bipolar |
| Technology: | Si |
| Transistor Polarity: | NPN |
| Operating Frequency: | 8 GHz |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 12 V |
| Emitter- Base Voltage VEBO: | 2 V |
| Continuous Collector Current: | 35 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Configuration: | Single |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package/Case: | SOT-143-4 |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Collector- Base Voltage VCBO: | 20 V |
| DC Current Gain hFE Max: | 70 at 10 mA at 8 V |
| Gain Bandwidth Product fT: | 8000 MHz |
| Height: | 1 mm |
| Length: | 2.9 mm |
| Maximum DC Collector Current: | 35 mA |
| Pd - Power Dissipation: | 250 mW |
| Product Type: | RF Bipolar Transistors |
| Factory Pack Quantity: Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Subcategory: | Transistors |
| Type: | RF Bipolar Small Signal |
| Width: | 1.3 mm |
| Part # Aliases: | SP000011016 BFP182RE7764XT BFP182RE7764HTSA1 |
| Unit Weight: | 11,060 mg |
You can search for a different product using the form below.