| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | Power Switch ICs - Power Distribution |
| RoHS: | Details |
| Type: | High Side |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Current: | 6 A |
| Current Limit: | 47 A |
| On Resistance - Max: | 60 mOhms |
| On Time - Max: | 230 us |
| Off Time - Max: | 230 us |
| Operating Supply Voltage: | 8 V to 18 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package/Case: | SOIC-14 |
| Series: | PROFET 12V |
| Qualification: | AEC-Q100 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | MouseReel |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Pd - Power Dissipation: | 2.1 W |
| Product: | Power Switches |
| Product Type: | Power Switch ICs - Power Distribution |
| Factory Pack Quantity: Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Subcategory: | Switch ICs |
| Supply Voltage - Max: | 18 V |
| Supply Voltage - Min: | 8 V |
| Tradename: | PROFET |
| Part # Aliases: | BTS532EKAXT SP000389642 BTS50302EKAXUMA1 |
| Unit Weight: | 2,268 g |
You can search for a different product using the form below.