| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | LED Lighting Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | ILD6150 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package/Case: | SOIC-8 |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Current: | 1.5 A |
| Input Voltage, Min: | 4.5 V |
| Input Voltage, Max: | 60 V |
| Topology: | Buck |
| Operating Frequency: | 1 MHz |
| Output Voltage: | Adjustable |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | MouseReel |
| Features: | PWM Dimming |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Height: | 1.75 mm |
| Input Voltage: | 4.5 V to 60 V |
| Length: | 4.9 mm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Product Type: | LED Lighting Drivers |
| Factory Pack Quantity: Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Subcategory: | Driver ICs |
| Supply Current - Max: | 2.8 mA |
| Width: | 3.9 mm |
| Part # Aliases: | SP000955332 ILD6150XUMA1 |
| Unit Weight: | 85 mg |
You can search for a different product using the form below.