| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | MOSFET |
| RoHS: | Details |
| Technology: | Si |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package/Case: | TO-247-3 |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 500 V |
| Id - Continuous Drain Current: | 32 A |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | 110 mOhms |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | - 20 V, + 20 V |
| Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: | 2.1 V |
| Qg - Gate Charge: | 170 nC |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Pd - Power Dissipation: | 284 W |
| Channel Mode: | Enhancement |
| Tradename: | CoolMOS |
| Series: | CoolMOS C3 |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Configuration: | Single |
| Fall Time: | 10 ns |
| Height: | 21.1 mm |
| Length: | 16.13 mm |
| Product Type: | MOSFET |
| Rise Time: | 30 ns |
| Factory Pack Quantity: Factory Pack Quantity: | 240 |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Transistor Type: | 1 N-Channel |
| Typical Turn-Off Delay Time: | 100 ns |
| Typical Turn-On Delay Time: | 20 ns |
| Width: | 5.21 mm |
| Part # Aliases: | SPW32N5C3XK SP000014625 SPW32N50C3FKSA1 |
| Unit Weight: | 6 g |
You can search for a different product using the form below.