| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Kingbright |
| Product Category: | Standard LEDs - Through Hole |
| RoHS: | Details |
| Product: | Red LEDs |
| Illumination Colour: | Red |
| Wavelength/Colour Temperature: | 700 nm |
| Luminous Intensity: | 0.8 mcd |
| Viewing Angle: | 60 deg |
| If - Forward Current: | 10 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2 V |
| Height: | 8.3 mm |
| LED Size: | 2 mm |
| Lens Dimensions: | 2 mm |
| Lens Shape: | Dome |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Kingbright |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Operating Supply Voltage: | 2 V |
| Product Type: | LED - Standard |
| Factory Pack Quantity: Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Subcategory: | LEDs |
You can search for a different product using the form below.