| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Kingbright |
| Product Category: | Standard LEDs - Through Hole |
| RoHS: | Details |
| Product: | Red LEDs |
| Package/Case: | T-1 3/4 (5 mm) |
| Illumination Colour: | Red |
| Wavelength/Colour Temperature: | 628 nm |
| Luminous Intensity: | 1800 mcd |
| Viewing Angle: | 20 deg |
| If - Forward Current: | 20 mA |
| Power Rating: | 170 mW |
| Length: | 5.9 mm |
| Width: | 5.9 mm |
| Height: | 8.6 mm |
| LED Size: | T-1 3/4 (5 mm) |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Lens Dimensions: | 8.6 mm x 5 mm |
| Lens Shape: | Dome |
| Lens Transparency: | Water Clear |
| Configuration: | - |
| Brand: | Kingbright |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Number of LEDs: | 1 |
| Operating Supply Voltage: | 2.5 V |
| Product Type: | LED - Standard |
| Factory Pack Quantity: Factory Pack Quantity: | 20000 |
| Subcategory: | LEDs |
You can search for a different product using the form below.