| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Kingbright |
| Product Category: | LED Circuit Board Indicators |
| RoHS: | Details |
| Illumination Colour: | Yellow, Green |
| LED Size: | 3 mm |
| Wavelength: | 588 nm, 568 nm |
| Luminous Intensity: | 7 mcd, 16 mcd |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Viewing Angle: | 60 deg |
| Lens Colour/Style: | Tinted, Diffused |
| If - Forward Current: | 20 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 2.1 V, 2.2 V |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Kingbright |
| Configuration: | 4 Bi-Color LEDs, Quad Level |
| Lens Shape: | Dome |
| Number of LEDs: | 4 |
| Product Type: | LED Circuit Board Indicators |
| Factory Pack Quantity: Factory Pack Quantity: | 600 |
| Subcategory: | LED Indication |
| Unit Weight: | 1,700 g |
You can search for a different product using the form below.